İnsan ve Medeniyet Hareketi Yeni Faaliyet Dönemine “Bismillah” dedi

İnsan ve Medeniyet Hareketi, yeni faaliyet dönemine Haliç Kongre Merkezinde yaptığı coşkulu programla başladı.
Açılış programına İMH’ye bağlı kurumların İstanbul ve Anadoludaki yönetim kadroları katıldı. Sunuculuğunu Davut AKGÜL‘ün yaptığı program Abdulkadir ÖRNEK tarafından okunan Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Daha sonra “Besmele” konseptli film izlendi. Her yeni başlangıcın kendi içinde bereket barındırdığı anlatılan filmde İMH’nin 2017-2018 faaliyet dönemine “Bismillahirrahmanirrahim” diyerek yeni bir solukla başlamasına vurgu yapıldı. #YarınlaraBismillah başlıklı hashtag çalışması yapıldı.

Mazisi olmayanın geleceği olmaz. 
Programda ilk olarak İnsan ve Medeniyet Hareketi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal ÖZDEN kürsüye gelerek salondakilere selamlama konuşması yaptı. Kemal ÖZDEN, konuşmasında geçtiğimiz dönemde yapılan faaliyetlerin değerlendirmesini yaparak yeni dönemde yapılacak faaliyetlerin yol haritasını çizdi. İnsan ve Medeniyet Hareketi’nin 40 yıllık geçmişine vurgu yapan Kemal ÖZDEN: “Biz biliyoruz ki mazisi olmayanın geleceği olmaz. Geçmişimizden aldığımız güç ile geleceğe dair yeni projeler üreteceğiz. Kur’an ve sünnete dayanarak birikimlerimizi daha da arttıracağız” dedi.

Tarlada yüzü olmayanın harmanda sözü olmaz.
Toplumda yer edinip söz söyleyebilmek için sahada nitelikli çalışmalar yapmak gerektiğinin altını çizen Kemal ÖZDEN, yeni dönemde İMH’ye bağlı tüm kurumların büyük bir motivasyonla çalışarak daha fazla iş ortaya koyacağını belirtti. “Tarlada yüzü olmayanın harmanda sözü olmaz” diyerek sözlerini sürdüren Kemal ÖZDEN şöyle devam etti: “İslami çalışmalar ciddiyet ister, bu çalışmalar boş zamanlarımızın değerlendirileceği hoby çalışmaları değildir. Allah rızası için yapılan gayretlerin sonunda hem bu dünyada hem de ahiret yurdunda bahtiyar olacağız. Faaliyetlerimizin temel felsefesini istişare ve dayanışma ruhu oluşturuyor. Bizler farklı fikirlerle birbirimizi zenginleştirmeliyiz. Gidilecek çok uzun bir yolumuz, yapılacak çok fazla işimiz var. Allah (c.c.) hepimizin gayretlerini bereketlendirsin. Yeni faaliyet döneminin hepimize hayırlar getirmesini niyaz ediyorum.”

Kemal ÖZDEN’in yaptığı selamlama konuşmasının ardından Genç Hareket Günışığı’nın gençleri sahne alarak Merhum Erdem BEYAZIT’a ait ‘Birazdan Gün Doğacak ve Diriliş Saati’ şiirlerini seslendirdiler. “Siz kahramanısınız çelik dişliler arasında direnen insanlığın… Yağmur yüzümüze değince, güneş bir mızrak boyu yükselince çıkacağız yola…” mısraları salondakilerin hissiyatına tercüman oldu.

İslam Coğrafyası emperyalistlerin kanlı pençelerine teslim edildi
İnsan ve Medeniyet Hareketi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Mehmet GÜNEY, kürsüye gelerek salondakilere hitap etti. Konuşmasında Türkiye’de, yakın coğrafyamızda ve Dünya’da yaşanan güncel konulara değinen Mehmet GÜNEY, İnsan ve Medeniyet Hareketi’nin faaliyet felsefesini ve iş tutma biçimini anlattı. Mehmet GÜNEY, bölgemizde yaşanan herc-ü merc’in dünyayı yeniden şekillendirdiğini belirterek, yeni bir yüzyılın eşiğinde olduğumuzu söyledi. Osmanlı Devleti’nin parçalanmasının ardından İslam Coğrafyasının emperyalistlerin kanlı pençelerine teslim edildiğini ifade eden Mehmet GÜNEY: “İslam Dünyasında akan kanların arkasındaki şer güçlerin kimler olduğunu hepimiz çok iyi biliyoruz” dedi.

Dünya Beşten Büyüktür çığlığına tüm kalbimizle destek veriyoruz.
Cari dünya düzeninin mevcut zulümlere dur demek bir yana yaşanan acıların bizzat kaynağını oluşturduğunu belirtti. Birleşmiş Milletler sisteminde 5 ülkenin herşeyi kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirdiğini belirten Mehmet GÜNEY, Dünyanın bu emperyal cendereden kurtulması gerektiğini söyledi. Bu anlamda “Dünya Beşten Büyüktür” söyleminin daha çok anlam kazandığını ve bu çığlığa sonuna kadar destek verdiklerini ifade etti.

Ayrılıkların bizlere bir faydası yoktur.
Mehmet GÜNEY konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bölgemizde yaşanan mezhep, meşrep çatışmalarına son vererek hepimizin İslam şemsiyesi altında bir araya gelmesi gerekiyor. Ayrılıkların bizlere bir faydası yoktur. Bölgemizde yaşayan müslümanlar Türküyle, Kürdüyle, Arabıyla, Çerkesiyle bir araya gelerek kendi sorunlarına kendileri çözüm üretmelidir. Yoksa emperyalistlerin ve siyonistlerin insafına kalırsak daha çok acılar yaşayacağız. Siyonizmin tezgahında, mossadın masasında kime özgürlük verilmiş ki Kuzey Irakta’ki kardeşlerimize özgürlük verilsin.

Ülkemizde uzun yıllardan beri beklediğimiz Devlet-Millet kaynaşması gerçekleşmeye başlamıştır. 15 Temmuz’da yaşanan hain kalkışmayla birlikte Devlet, Milletine sığınmış ve Devlet-Millet arasındaki bütünleşme bu tarihten sonra daha da artmıştır. Eğer ülkemizde tam manada Devlet-Millet kaynaşması gerçekleşirse ülkemiz kazanacak, ümmet kazanacak, insanlık kazanacaktır. 

Gençlik ve Aile hususunda STK’lara büyük vazifeler düşüyor.
Herkes kendi üzerine düşen vazifeyi hakkıyla yerine getirmelidir. Siyaset kurumunda görev alanlar, bürokratik kademelerde yer alanlar işlerini iyi yapmalıdır. Türkiye’de uzun süredir çözüm bekleyen meselelerin çözümü için siyaset mekanizmasının daha etkili çalışmasını arzu ediyoruz. Akademik hayatta, kültür ve sanat alanında ürün ortaya koyanlar ülkemizin ve ümmetin geleceğine katkı sağlayacak projelere imza atmalıdır. Aynı şekilde Sivil Toplum alanında sorumluluk üstlenenler insanımızın her anlamda yetişmesine katı sağlamalıdırlar. Özellikle gençlik ve aile üzerinde sivil toplum kuruluşlarına büyük sorumluluklar düşüyor. Geleceğimiz olan gençlerimizi çağın türlü mikroplarına karşı koruyarak yetiştirmemiz büyük önem arz ediyor. Aile kurumunu ayakta tutmak için daha fazla gayret göstermemiz gerekiyor. Toplumda hızla artan yozlaşmaya karşı İslam Ahlakının güzelliklerini kişilerin karakterine nakşetmek için STK’lar olanca güçleriyle çalışmalıdır.

Ya hayrın kendisi, ya da hayrın paydaşı olmalıyız.
İslami camialar herşeyden önce dinin doğru anlaşılması için gayret göstermelidirler. Dinin doğru anlaşılması için doğru beslenme kaynaklarına sahip olmak gerekiyor. Sürüye kurt davet eden anlayışlar ve yaklaşımlardan beriyiz. Eğer din doğru anlaşılır ve doğru yaşanırsa hem bu dünyadaki hemde ahiret hayatındaki kurtuluşumuza vesile olacaktır. Bizler yaptığımız çalışmalarla ya hayrın kendisi olacağız yada yapılan bir hayrın paydaşı olacağız. İtikadi konuda sapkınlıklardan beri olan, kardeşlik hukuku içinde hareket eden tüm STK’larla yardımlaşmak ve dayanışmak bizim temel prensibimizdir. Eğer aramızda kırgınlıklar varsa bu akşamdan itiberen kucaklaşalım ve hayırda yarışalım.

“Bize masallar değil; bize yaşayan güzel örnekler gerek…”
Yaptığımız faaliyetlerde istişareyi temel referans kabul ederek hareket etmeliyiz. Değer üreten kişiler ve kurumlar olmak zorundayız. Elde ettiğimiz imkanlar bizleri şımarıklığa ve güç zehirlenmesine sevk etmemelidir. Müslümanın göstermesi gereken tevazuyu ve vakarı hiç bir zaman kaybetmemeliyiz. Merhum Akif EMRE: “Bize masallar değil; bize yaşayan güzel örnekler gerek” derdi. Bunun için insan kalitemizi yükselterek aramızdan her haliyle örnek insanlar çıkartmalıyız. İçimizden çıkan ve geride hoş seda bırakarak ahirete irtihal eden güzel insanlar tanıdık. Onların bizlere bıraktığı mirasın takipçileri olmalıyız. 40 yılı geride bırakmış bir hareket olarak geçmişimizin bedelini ödedik ve bize asla töhmet yoktur. Bu salonda Hak’kın temsilcisi olarak sorumluluklarımızı yeniden hatırlamak için bir araya geldik. Adaletin ve Hak’kın hakim olduğu yeni bir dünya için yeniden Bismillah diyoruz.”

Mehmet GÜNEY’in yaptığı konuşmanın ardından sahne alan Grup Genç, söylediği ezgi ve marşlarla salondakilerin gönül sazını titretti. Daha sonra geçtiğimiz dönemde İMH bünyesinde başarılı olan on projeye ödül takdim edildi. Program, Dr. Şerafettin KALAY hocanın yaptığı dua ile sona erdi.

x

Check Also

Doğu Türkistan için eller duaya kalktı.

İMH’ye Bağlı Kurumlar Tüm Türkiye’de Sabah Namazında Doğu Türkistan İçin Buluştu. Doğu Türkistan’da yaşanan Çin ...

Powered by Dragonballsuper Youtube Download animeshow